Ladislav Velebný

Ladislav Velebný (* 11. dubna 1957 Rýmařov) je český politik ČSSD, od roku 2009 poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (třetí volební období).

V rodném Rýmařově vychodil základní školu. Vyučil se stavebním zámečníkem. Pracoval v Ostravě. V roce 1981 se přestěhoval zpět do obce Dolní Moravice. Zde v letech 1987 až 1989 působil jako tajemník místního národního výboru. V roce 1990 se stal starostou a tuto funkci zastával od té doby trvale po několik volebních období až do roku 2010. Je ženatý, s manželkou Marií mají tři děti.

V komunálních volbách v roce 1990 byl zvolen do zastupitelstva obce Dolní Moravice jako bezpartijní, v následných volbách od roku 1995 již jako člen ČSSD. Profesně se k roku 1990 uvádí jako zámečník, následně coby starosta, v roce 2010 jako poslanec. V roce 1995 patřil mezi zakladatele Místní organizace ČSSD v Dolní Moravici. Několik let vykonává funkci předsedy Okresního výkonného výboru ČSSD Bruntál.

V krajských volbách roku 2000 byl zvolen do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje za ČSSD. Mandát krajského zastupitele dále obhájil v krajských volbách roku 2004 a v krajských volbách roku 2008. Krajským zastupitelem byl do roku 2012.

Ve volbách roku 2006 kandidoval za ČSSD do dolní komory českého parlamentu (volební obvod Moravskoslezský kraj). Nebyl zvolen, ale do sněmovny se dostal v září 2009 jako náhradník na uprázdněné místo, poté co rezignoval poslanec Rudolf Kufa. Ve sněmovně se angažoval v Hospodářském a Zemědělském výboru. Mandát obhájil ve volbách roku 2010 a ve volbách roku 2013.

Nyní zasedá jako místopředseda v Zemědělském výboru a člen v Hospodářském výboru. Je také členem Stálé delegace do Středoevropské iniciativy a členem Poslaneckého klubu ČSSD.

Poslanec je zároveň zařazen do Meziparlamentní skupiny v rámci MPU: Skupina ČR - Arménie, Polsko, Ruská federace, Slovenská republika, Ázerbajdžán, Řecko, Kypr, Brazílie, Venezuela a státy jihovýchodní Asie (Thajsko, Indonésie, Malajsie, Filipíny, Singapur, Kambodža, Myanmar/Barma).

Ladislav Velebný je také členem podvýboru pro lesní a vodní hospodářství, pro potravinářství a veterinární činnost, pro technickou ochranu přírody, pro evropské fondy a přeshraniční spolupráci a předsedou podvýboru pro rozvoj venkova.

Od 7. května 2014 je poslanec Ladislav Velebný předsedou dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu a od 11. března 2015 členem Stálé komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny.

© 2013 - 2017 Všechna práva vyhrazena.

Oficiální webové stránky poslance Ladislava Velebného